Dziś mamy 22 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
02 grudnia 2024

Honory dla wiejskich liderów. Wśród nagrodzonych Marek Różniak

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sołtys wsi Mąkowarsko w powiecie bydgoskim# zaangażowana społeczniczka i twórczyni ludowa Ewa Siekierska, hodowca bydła mlecznego i producent serów Kosowa w powiecie świeckim Janusz Adamczyk oraz stawiający na nowoczesne technologie uprawy rolnik i przedsiębiorca ze Śmielina w powiecie nakielskim Marek Różniak są zwycięzcami tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu Agricola – Syn Ziemi. Gala nagród dziś (29 listopada) w Teatrze Horzycy w Toruniu.

– Z satysfakcją wyróżniamy i promujemy najbardziej przedsiębiorczych rolników i zaangażowanych wiejskich liderów. To dzięki nim kujawsko-pomorska wieś modernizuje się w imponującym tempie, zachowując przy tym i pielęgnując wszystko to, w wiejskiej tradycji warte jest utrzymania i naszej troski – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Serdecznie gratuluję laureatom!

Drugie i trzecie miejsca zajęli: Filip Kotarski i Mariusz Marcinkowski (w kategorii innowacje w rolnictwie), Przemysław Skowroński i Krzysztof Chmielewski (w kategorii rolnictwo tradycyjne) oraz Paulina Staszewska i Anna Popielarz-Olszak (w kategorii kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie).

Agricola – Syn Ziemi to konkurs, który zorganizowaliśmy już po raz dziewiąty, partnerem samorządu województwa jest Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Kandydatury mogły zgłaszać samorządy terytorialne, związki i organizacje społeczno-zawodowe rolników, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i organizacje pozarządowe.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)