Okienko transferowe 2024. Oświadczenia należy złożyć do końca lipca
![fot. powierzone](photos/p_sm_68205_1.jpg)
fot. powierzone
Już tylko do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję# dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na subkonto w ZUS-ie lub do OFE. Okno transferowe było otwarte od 1 kwietnia. Na zmianę decyzji pozostały ostatnie dni.
Ubezpieczony może zdecydować, że całość składki na II filar w wysokości 7,3 proc. będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie. Może również podjąć decyzję o przekazywaniu części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego. Wówczas nastąpi jej poddział i 2,92 proc. trafi do OFE. Na subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana pozostała część składki w wysokości 4,38 proc. Jeśli ubezpieczony nie chce zmieniać dotychczasowego podziału składki, to nie należy składać żadnego wniosku.
- Nie wszystkie osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, mogą jednak zmienić swoją decyzję. Możliwość modyfikacji nie dotyczy osób, które są objęci tzw. suwakiem bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami dla ubezpieczonych, którzy są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchomiony został „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie. Natomiast oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE mogą złożyć młodsi ubezpieczeni, których składka nie jest przekazywana do OFE, bo np. nie złożyli oświadczenia o jej przekazywaniu do otwartego funduszu lub nie są członkami OFE, a całość ich środków z II filaru zapisywana jest na subkoncie w ZUS-ie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Kto powinien złożyć oświadczenie
Chcąc zmienić swoją decyzję, by część składki emerytalnej zamiast do ZUS-u trafiała do OFE albo odwrotnie, trzeba złożyć oświadczenie. Pisemny wniosek w tej sprawie można dostarczyć do ZUS-u osobiście, wysłać za pośrednictwem poczty lub przekazać drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Formularze oświadczenia (ZUS-US-OFE-03) dostępne są w placówkach ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl oraz na Platformie Usług Elektronicznych.
- Jeśli ubezpieczony podczas aktualnie otwartego okna transferowego zdecydował, by część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, a nie był do tej pory członkiem żadnego OFE, to powinien w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE. W przeciwnym razie po upływie tego okresu składka zostanie zaewidencjonowana na subkoncie - wyjaśnia rzeczniczka.
Decyzja podjęta w tym roku nie musi być ostateczna. Kolejne okno transferowe będzie za 4 lata od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Materiał: Katarzyna Krupicka / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
Czytaj również
- 105-lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Oddano hołd bohaterom
- Posiedzenie Zarządu WOPR. Powołano Kierownika Grupy Prewencyjnej
- Wyjątkowa rocznica miasta. Odzyskanie niepodległości przez Solec Kujawski
- "Bezpieczni w ruchu drogowym". Finał III edycji konkursu filmowego
- Konkurs "Archeologiczne sensacje". Pień - badania archeologiczne nagrodzone
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
![](photos/p_sm_70026_1.jpg)
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
![](photos/p_sm_70083_1.jpg)
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
![](photos/p_sm_69820_1.jpg)
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
![](photos/p_sm_67839_1.jpg)
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!