Potrzebny jest plan ogólny! Konflikty w inwestycjach

fot. freepik
Beata Polasik i Paweł Kamiński radni Gminy Osielsko złożyli interpelację #w sprawie zamierzeń Urzędu Gminy Osielsko w kwestii sporządzenia Planu Ogólnego oraz Uchwały Krajobrazowej. Zdaniem radnych plan taki ma na celu zapobieżeniu konfliktów społecznych. Wójt Osielska Wojciech Sypniewski zapewnił, że projekt uchwały o planie ogólnym został opracowany. Natomiast realizacja uchwały krajobrazowej będzie możliwa dopiero po zmianach ustawowych, w której określone zostaną m.in. odszkodowania dla osób zobowiązanych do usunięcia tablic reklam, banerów itd.
O konfliktach jakie rodzą się w wyniku powstających przy osiedlach mieszkaniowych inwestycjach pisaliśmy już kilkukrotnie. Chodzi m.in. o zakłady produkcyjne czy nawet jedynie magazyny (są one uciążliwe dla mieszkańców z uwagi na generowany hałas, czy wzrost ruchu drogowego). Aby przeciwdziałać konfliktom, należy dobrze planować inwestycje.
Dlatego też, ostatnio problem planowania poruszyli radni Beata Polasik i Paweł Kamiński, składając do wójta gminy Osielsko Wojciecha Sypniewskiego, interpelację. W interpelacji radni napisali na wstępie, iż: – W roku 2023 weszła w życie tzw. reforma planistyczna, która pozwala na utworzenie dokumentu jakim jest Plan Ogólny. Zapoznając się ze zmianami legislacyjnymi widzimy, że proponowane przez ustawodawcę podejście będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla problemów z którymi boryka się Gmina Osielsko. Mamy tu na myśli powstawanie różnorodnych budynków (w szczególności zabudowy wielorodzinnej) w oparciu o Warunki Zabudowy. Jak wiemy, takie działania powodują powstawanie niepokojów i konfliktów sąsiedzkich.
Wnioskodawcy przypomnieli, że: – Rada bieżącej kadencji poczyniła wiele starań, by zatrzymać rozpędzającą się zabudowę wielorodzinną, lecz nadal istnieją obszary na terenie gminy, które mogą potencjalnie stanowić miejsca powstawania zabudowy charakteryzującej się wysoką intensywnością. Uważamy, że wprowadzenie planu ogólnego jest w stanie rozwiązać ten problem długofalowo przy zachowaniu rozsądnych kosztów dla budżetu.
Dlatego też: – W związku z powyższym, zwracamy się z zapytaniem do Wójta: jaki jest planowany harmonogram prac nad przygotowaniem planu ogólnego? Kiedy taki dokument będzie mógł być omówiony i przedstawiony radzie? Deklarujemy priorytetowe podejście obu komisji dla w/w tematu.
Jak należy chronić krajobraz?
O problemie tzw. uchwały krajobrazowej w gminie Osielsku pisaliśmy już na łamach GR Powiat. W styczniu 2022 r. w artykule „Trzeba uporządkować reklamy przy drogach” przypomnieliśmy wnioski składane przez radnego Andrzeja Matusewicza w latach 2020 i 2021.
Również w przedstawionej w styczniu 2024 interpelacji radnych Polasik i Kamińskiego ten problem został poruszony. – Drugim zagadnieniem, które chcielibyśmy poruszyć jest kwestia uchwały krajobrazowej. Prosimy o wyjaśnienie, dlaczego prace nad dokumentem inicjalizującym proces tworzenia uchwały krajobrazowej nadal nie zostały rozpoczęte. Kilka lat temu przekonał Wójt Radnych, aby odstąpić od tworzenia uchwały z racji na wiele niejasności i kłopotów innych samorządów z uchwalonymi dokumentami. Faktycznie, z perspektywy czasu oceniamy, że ruch polegający na obserwacji wydarzeń w innych jednostkach samorządu terytorialnego był słuszny. Szczęśliwie, dzięki tej decyzji ominęliśmy także wprowadzanie przepisów w trakcie czasu trwania pandemii jak i sytuacji związanej z początkiem wojny na Ukrainie. Był to czas trudny dla wszystkich, w tym szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w dużej mierze będą zaangażowani w proces wdrażania przepisów związanych z uchwałą krajobrazową.
Obecnie jednak, nie ma w naszej ocenie czynników, które mogą stanowić dla gminy hamulec opóźniający rozpoczęcie prac nad przygotowaniem uchwały. Wola Rady została przedstawiona podczas prac komisji i jeszcze raz potwierdzamy, że radni przychylają się do tego, by prace nad uchwałą krajobrazową rozpocząć.
Na koniec radni stwierdzili, iż: – Wnioskujemy zatem, aby do czasu najbliższej sesji przygotować uchwałę intencyjną, celem rozpoczęcia procesu wdrażania uchwały krajobrazowej na terenie Gminy Osielsko.
„Przygotowano projekt uchwały o planie”
Na początku lutego odpowiedzi na interpelację radnym udzielił wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski. Wójt odniósł się najpierw do kwestii przygotowania planu ogólnego. – Środki finansowe na sporządzenie planu zostały w budżecie Gminy zaplanowane. Opracowanie planu zostało uwzględnione w planie postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2024 r. (Urząd Gminy) z przewidywanym terminem wszczęcia postępowania I-II kwartał 2024 r. – wskazał na wstępnie wójt Sypniewski.
Dalej wójt poinformował, że: – Dopiero 22 grudnia 2023 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (...). Nie zostały jeszcze określone wszystkie niezbędne przepisy wykonawcze dotyczące sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy, uwzględniając potrzeby kształtowania ładu przestrzennego i racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi, w tym przeciwdziałania powstawaniu konfliktów przestrzennych i rozpraszaniu zabudowy. Na dzień dzisiejszy został przygotowany projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Osielsko, który zostanie przedstawiony na najbliższych komisjach Rady Gminy – zapowiedział wójt Osielska.
Trzeba się „wstrzymać”
Osielski włodarz odniósł się także do tzw. uchwały „krajobrazowej”. – Stanowisko w sprawie fakultatywnej uchwały określającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, przedstawiałem Radnym kilkukrotnie – przypomniał wójt Sypniewski.
Wójt poinformował, że: – Dnia 21 grudnia 2023 r. został opublikowany Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2023 r. (...). TK orzeka: Art. 9 (…) ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (…) w zakresie, w jakim przewiduje obowiązek określenia w uchwale, o której mowa (…) powołanej ustawy, warunków i terminu dostosowania istniejących w dniu jej wejścia w życie, wzniesionych na podstawie zgody budowlanej, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych do zakazów określonych w tej uchwale, bez zapewnienia ustawowych podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania przez podmioty, które są zobowiązane do ich usunięcia, jest niezgodny z art. 21 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (...).
Dlatego też: – W związku z powyższym uzasadnione jest wstrzymanie się od prac nad przedmiotową uchwałą do czasu nowelizacji ustawy w zakresie wskazanym w wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie wyjaśniam, że uchybienie terminowi udzielenia odpowiedzi na interpelację było spowodowane brakiem możliwości udzielenia Państwu konkretnej odpowiedzi ze względu na brak przepisów wykonawczych do ustawy – wyjaśnił opóźnienie wójt Sypniewski.
Interpelację złożyli radni Beata Polasik i Paweł Kamiński
Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!