Dziś mamy 12 kwietnia 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
19 października 2018
Wójt: „Odpady powinny być przemywane przed ich wyrzuceniem”

Śmierdzący problem

fot. arch.

fot. arch.

Od kilku lat w gminie Osielsko, podobnie jak w całej Polsce obowiązuje „komuna śmieciowa”. Niestety, za pobieraną dość wysoką# opłatę, nie rozwiązano podstawowego problemu - odbioru odpadów, tak by nie zalegały one przed posesjami wydzielając odór. Okazuje się, że aby „nie śmierdziało” część mieszkańców musi dodatkowo zapłacić!

Jednym z najważniejszych problemów mieszkańców gminy Osielsko jest segregacja śmieci i wynikająca z tego opłata za odbiór odpadów. Taka opłata „pogłówna” za odpady segregowane wynosi obecnie 12 zł, natomiast aż 25 zł za odpady niesegregowane. Stawki te są jednymi z najwyższych w powiecie. Co gorsza, przez dłuższy czas w gminie obowiązywał system segregacji na sześć frakcji plus osobny pojemnik na śmieci zmieszane, co powodowało dużą uciążliwość dla ludzi. Dopiero w roku 2015 wprowadzono segregację na trzy frakcje. Od roku 2018 segreguje się odpady na cztery frakcje.

Od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2019 odpady odbiera firma Taro, która wygrała przetarg. Firma wyliczyła swe koszty na ponad 167 tys. zł miesięcznie. W sumie będzie to 4 mln zł rocznie.

Firma Taro ma własną linię segregacyjną gdzie surowce są odzyskiwane, reszta odpadów (nieposegregowanych) trafia do spalarni w Bydgoszczy. Na Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Żołędowie dodatkowo trafiają duże ilości odpadów zielonych (100 ton miesięcznie) oraz wielkogabarytowych. - Firma w całości jest odpowiedzialna za utylizację wszystkich odebranych z naszej gminy odpadów – wyjaśniał wielokrotnie wójt Osielska Wojciech Sypniewski.

Od dłuższego czasu mieszkańcy gminy Osielsko mieszkający zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych (problem ten dotyczy m.in. Niemcza) zabiegali o zwiększenie ilości wywozów odpadów, zwłaszcza w okresie letnim. Niemczanie wskazywali, iż w składowanych śmieciach przed posesjami zbiera się robactwo i wydziela się odór. Zaapelowali do wójta Osielska, aby odpady wywozić częściej niż dwa razy w miesiącu. Wójt Sypniewski rozkładał ręce (że nic nie może zrobić) i wyjaśniał, że za regulamin odbioru śmieci odpowiedzialna jest rada gminy. - Zwiększenie ilości wywozów jest za dużym kosztem dla gminy, co dodatkowo skutkowałoby wzrostem opłaty za wywóz odpadów przez mieszkańców. Jeżeli mieszkaniec potrzebuje zwiększenia częstotliwości odbioru śmieci może związać się dodatkowo umową cywilnoprawną z inną firmą. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, że przy prawidłowej segregacji odpady powinny być przemywane przed ich wyrzuceniem – rozwiał jeszcze latem nadzieje niemczan na zwiększenie ilości wywozów śmieci wójt Sypniewski.

 Mieszkańcy mieli również i inne postulaty. Wskazali, że kubły nie są dezynfekowane. - Za dezynfekcję kubła odpowiada właściciel, jest to jego obowiązek – podkreślił wójt.

Dodatkowy pojemnik za dopłatą

Postulaty mieszkańców w końcu znalazły zrozumienie u władz gminy. 12 października gminna rada jednogłośnie zmieniła uchwałę o tzw. usługach dodatkowych świadczonych przez samorząd. – Po rozmowie z szefem firmy Taro (4 października – KP) uzgodniliśmy, że firma będzie świadczyła dodatkowe usługi, odbierając odpady częściej (niż dwa razy w miesiącu – KP) ze wspólnot mieszkaniowych, ale oczywiście za dodatkową opłatą – poinformował na październikowej sesji wójt Sypniewski.

Do tej pory było tak, że za tzw. usługi dodatkowe, czyli wywóz pojemnika o pojemności 120 litrów z odpadami zmieszanymi trzeba było zapłacić 25 zł miesięcznie. Po zmianach, samorząd „ulżył mieszkańcom” i stawka ta wyniesie 10 zł miesięcznie. Nowe prawo będzie obowiązywało od 1 grudnia. Czyli jeśli wspólnota, lub właściciel nieruchomości wystąpi do gminy z pisemnym wnioskiem o dostawienie dodatkowego pojemnika, to zapłacą „zwykłą opłatę pogłówną” za odpady niesegregowane w wysokości 25 zł, a ponadto 10 zł za pojemnik. W sumie będzie to więc minimum 35 zł miesięcznie (albo i więcej jeśli np. zdecydują się na dwa pojemniki)! - Teraz wspólnoty będą mogły same regulować ile potrzebują dodatkowych pojemników i jak często będą one wywożone – powiedział radny Andrzej Różański z Niemcza. - Nie mogliśmy przerzucać tych kosztów na wszystkich mieszkańców np. w opłacie śmieciowej, gdyż byłoby to niezasadne i niesprawiedliwe – podsumował.

Przyjęta uchwała o dodatkowych usługach jest już pewnym rozwiązanie dla wspólnot, które generują dużo odpadów i nie mają ich gdzie przechowywać. Dlatego wiele wskazuje na to, że do końca obowiązywania umowy z firmą Taro, czyli do 31 grudnia 2019 r. gmina nie wprowadzi zasadniczych zmian. Być może zmienią się jedynie opłaty śmieciowe (mieszkańcy liczą na ich obniżkę), ale nie wiadomo czy tak się stanie?

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)