Dziś mamy 24 czerwca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:
02 sierpnia 2024

Światowy Dzień Raka Płuca. Badaj się regularnie

fot. pixabay

fot. pixabay

Światowy Dzień Raka Płuca obchodzony jest corocznie 1 sierpnia. Celem# tego dnia jest podniesienie świadomości na temat raka płuca, który jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie.

Cele Światowego Dnia Raka Płuca:

  • Informowanie społeczeństwa o przyczynach, objawach, diagnostyce i leczeniu raka płuca.
  • Zachęcanie do rzucenia palenia i unikania czynników ryzyka, takich jak zanieczyszczenie powietrza i narażenie na azbest.
  • Poprawa opieki nad pacjentami i ich rodzinami oraz wspieranie badań nad nowymi metodami leczenia.
  • Przeciwdziałanie negatywnym stereotypom związanym z rakiem płuca, które mogą prowadzić do wykluczenia społecznego chorych.

Ważne informacje na temat raka płuca:

  • Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, ale istnieją również inne czynniki, takie jak zanieczyszczenie powietrza, narażenie na azbest, radon i inne substancje chemiczne.
  • Objawy mogą obejmować uporczywy kaszel, krwioplucie, duszność, ból w klatce piersiowej, chrypkę, utratę wagi i zmęczenie.
  • Diagnostyka obejmuje badania obrazowe (rentgen, tomografia komputerowa), bronchoskopię oraz biopsję.
  • Opcje leczenia zależą od stadium raka i mogą obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię, terapię celowaną i immunoterapię.

Pamiętaj!

Prowadzenie zdrowego stylu życia, regularne badania i konsultacje medyczne oraz profilaktyka, w tym rzucenie palenia i dbanie o czyste powietrze, pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór płuca.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim

Oceń artykuł: 29 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)