Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:
10 czerwca 2024

Odpowiedzą za "sharing". Zatrzymali ich bydgoscy policjanci

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i #korupcyjną, zatrzymali dwóch mieszkańców podkarpacia, prowadzących nielegalny proceder związany z sharingiem. Podczas przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń ujawnili sprzęt elektroniczny służący do tego typu działalności. Mężczyźni już usłyszeli zarzuty. Za przestępstwo to grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wynikało z nich, że 53-letni mieszkaniec Mielca, woj. podkarpackie, prowadzi nielegalny proceder związany z sharingiem, do którego mógł wykorzystywać dwie karty abonenckie zarejestrowane na mieszkańców Bydgoszczy. Polega on na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługujących klientom nadawców telewizyjnych.

By potwierdzić te informacje policjanci pojechali do Mielca, gdzie mężczyzna miał prowadzić przestępczą działalność. Przeprowadzone przeszukanie w miejscu zamieszkania 53-latka potwierdziło podejrzenia policjantów. W toku wykonywanych na miejscu czynności okazało się, że jeden z użytkowanych przez niego dekoderów skonfigurowany został zarówno do odbierania jak i dalszego przesyłania do innych biorców nielegalnego sygnału dwóch telewizji cyfrowych, a drugi do odbierania nielegalnego sygnału. Po jego sprawdzeniu okazało się, iż proceder mógł trwać od 2018 roku. Ponadto w trakcie oględzin z biegłym ustalono, że mielczanin udostępniał sygnał telewizyjny 12 osobom.

Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze dotarli do kolejnej osoby, która zajmowała się sharingiem. W podmieleckiej miejscowości złożyli wizytę 43-latkowi, u którego stwierdzili prowadzenie dokładnie takiego samego procederu, najprawdopodobniej od 2018 roku, z tą różnicą, iż udostępniał 18 biorcom sygnał telewizji cyfrowej.

Policjanci zabezpieczyli do sprawy routery, dekodery z kartą abonencką, laptopy i komputery oraz telefony komórkowe.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną, przedstawili obu mężczyznom zarzuty dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnych platform telewizyjnych innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego sprzętu teleinformatycznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Za przestępstwo to grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności.

Podczas czynności był obecny biegły z dziedziny informatyki śledczej oraz przedstawiciel jednej z poszkodowanych platform cyfrowych.

Nadmienić należy, że oprócz osoby, która udostępnia nielegalnie treści płatnej telewizji, odpowiedzialność karną ponosi również osoba, która również nielegalnie odbiera kanały.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 21 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)