Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:
28 czerwca 2024

V Konferencja Naukowa. 105. rocznica traktatu wersalskiego

fot.  Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbyła się V Konferencja Naukowa "W 105. #rocznicę podpisania traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r. Ignacy Jan Paderewski ojcem odradzającej się Rzeczypospolitej".

Jednym z prelegentów był Pełnomocnik Wojewody Kujawsko - Pomorskiego ds. Dziedzictwa Historycznego Sławomir Łaniecki, który omówił zagadnienie "Powstanie Wielkopolskie i przyłączenie Pomorza do niepodległej Polski - rola Ignacego Jana Paderewskiego".

Dzisiejsza konferencja jest poświęcona Paderewskiemu jako politykowi. Odważę się powiedzieć, że jego osiągnięcia jako polityka, są porównywalne z jego talentem muzycznym. Niestety w świadomości społecznej to nie funkcjonuje. W dziejach każdego kraju są momenty przełomowe. Dla Polski i Polaków niewątpliwie konferencja paryska i traktat wersalski były momentem przełomowym. Polska po wielu latach wróciła znowu na mapę Europy - mówił Andrzej Kobiak Senator RP, reprezentujący Komitet Honorowy Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Materiał: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 28 29

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)