Ćwiczenia służb państwowych. Szkolenie Wojsk Obrony Terytorialnej
fot. gov.pl / Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
W Bydgoszczy odbyło się szkolenie przedstawicieli centrów zarządzania kryzysowego, #służb państwowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. W dniach 04-06.06.r. 8. Kujawsko - Pomorska Brygady Obrony Terytorialnej realizowała ćwiczenia z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK JAŚMIN.
Z uwagi na fakt, że obszar zarządzania kryzysowego jest bardzo szerokim zagadnieniem i stanowi on integralną część bezpieczeństwa narodowego, warunkiem koniecznym jest współpraca wszystkich służb mundurowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie RP.
W celu zapewnienia efektywności takiej współpracy służb, stworzono oraz wdrożono systemy usprawniające ich wzajemne współdziałanie, takie jak Jaśmin, celem ochrony zarówno ludności jak i infrastruktury krytycznej, a także wszelkiego rodzaju mienia oraz środowiska.
System Jaśmin stworzony przez spółkę TELDAT umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w sytuacjach wystąpienia kryzysów o różnorodnym charakterze między innymi takich jak:
- klęski żywiołowe,
- zaginięcia osób,
- katastrofy komunikacyjnej oraz budowlane,
- kryzys imigracyjny,
- akty terroryzmu,
- zamieszki,
- problem z dostawą energii elektrycznej.
Przez trzy dni żołnierze 8.K-PBOT realizowali scenariusze ćwiczeń w ramach systemu zarządzania kryzysowego województwa kujawsko-pomorskiego, współpracując m.in. z 4 Pułkiem Chemicznym, 3 Pułkiem Saperów, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Ćwiczono m.in. poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło, ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w Nadleśnictwie Jamy oraz zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.
Wczoraj ćwiczeniom przyglądał się Wojewoda Kujawsko - Pomorski Michał Sztybel. Spotkanie z przedstawicielami centrów zarządzania kryzysowego, służb państwowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnych było okazją do omówienia nowych możliwości technicznych koordynacji współpracy.
Materiał: gov.pl
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
13 lutego 1980 roku zmarł Marian Rejewski. Wybitny kryptolog
13 lutego 1980 roku zmarł# Marian Rejewski – wybitny matematyk i kryptolog, człowiek, który w grudniu 1932 roku złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Jego praca, oparta na „czystej matematyce”, stała się fundamentem późniejszych działań aliantów i przyczyniła się do skrócenia II wojny światowej.
(czytaj więcej)14 lutego - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
14 lutego 2026 roku po raz drugi obchodzimy #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia 2025 roku w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – czytamy w preambule ustawy.
(czytaj więcej)Józef Gruss. Bohater Armii Krajowej z regionu
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej #obchodzimy 14 lutego na pamiątkę 84. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK. Jedną z najważniejszych postaci podziemnej armii w Bydgoszczy był major Józef Gruss ps. „Stanisław”, „Józef”.
(czytaj więcej)Dzisiaj Walentynki. Swoje święto obchodzą zakochani
Dzisiaj, 14 lutego przypadają Walentynki#, zwane Dniem Zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!