Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:
10 kwietnia 2024

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

fot. Powiat Bydgoski

fot. Powiat Bydgoski

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

Wiosna. Czas zatem, by wyruszyć na kolejne wycieczki po Bydgoszczy i regionie, organizowane wspólnie przez Pracownię
Archeologiczną "Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier.

Pierwsza z podróży powiedzie nas po malowniczym, urozmaiconym geograficznie i przyrodniczo obszarze Doliny Dolnej Wisły. Wyruszy "pod prąd” królowej polskich rzek, rozpoczynając podróż w Strzelcach Dolnych. Wejdziemy na grodzisko, które w okresie wczesnego średniowiecza było zespołem grodowym plemienia Pomorzan, później zaś stanowiło siedzibę możnego rodu Wyszeliców, którzy wznieśli tu swoją siedzibę w formie wieży rycerskiej na kopcu (motte).

W Gądeczu zobaczymy dawny dwór rodu Gądeckim, w którym czas jakiś mógł przebywać słynny gdański astronom Jan Heweliusz. Swoje tajemnice odsłoni dla nas przepiękny gądecki parów, z ukrytą w jego stoku jaskinią Bajka. Dalej nasze kroki poprowadzą na zachodni brzeg Wisły, wzdłuż którego przejdziemy aż do Bydgoszczy. Rzecz jasna z przystankami w niezwykłych miejscach, gdzie będzie czas i sposobność na opowieści historyczne, legendy, tudzież sesje z aparatem fotograficznym. Na brzegu Wisły przeczytamy kolejne fragmenty barokowego poematu Sebastiana Fabiana Klonowica, noszącego zawiły, a piękny tytuł ,,Flis, to jest Spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi”. A w nim sugestywny, poetycki opis Wisły w na odcinku Toruń - Bydgoszcz - Fordon - Chełmno. W granicach dawnego patrymonium miasta Fordon odszukamy miejsca, gdzie onegdaj znajdowały się średniowieczne wsie, a później nowożytne folwarki Łoskoń, Wójtostwo, Pałcz i Niecponie.

Korzystając z archiwalnym map odtworzy pierwotne koryto Wisły, gdy dzika rzeka toczyła swoje wody w szeroko rozlanej dolinie, usianej całymi archipelagami mniejszych i większych wysp. Na koniec staniemy w miejscu, gdzie w okresie wojny północnej (1700 - 1721) zlokalizowany był wielki kompleks rosyjskich magazynów wojskowych. To tu wałęsali się tytułowi nicponie …

UWAGA I: Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: rgrochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora.

UWAGA II: W przypadku deszczowej pogody rajd zostanie odwołany. Proszę śledzić komunikaty na fb
TERMIN: sobota, 13.04.2024 r., godzina 9.45.

MOŻLIWOSĆDOJAZDU Z BYDGOSZCZY: autobus miejski linii 95. Odjazd o 9.22 z pętli na Tatrzańskie.

START: Strzelce Dolne, przy sklepie spożywczym ,,U Karkosika”.

LOKALIZACJA GPS MIEJSCA STARTU: 53°12'23.0"N 18°10'36.2"E

PINEZKA google maps MIEJSCA STARTU: https://goo.gl/maps/R4BbRggz9htJwRFc8

TRASA: Strzelce Dolne, Strzelce Górne, Gądecz, Łoskoń, Pałcz, Niecponie

ZAKOŃCZENIE: Bydgoszcz - Fordon, pętla autobusowa przy ul. Piłsudzkiego

DYSTANS: 13,0 km

Materiał: Gmina Dobrcz

Oceń artykuł: 16 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)