Film o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Odbyła się premiera w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
W środę 19 października, w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w# Urzędzie Wojewódzkim odbyła się premiera filmu dokumentalnego Mirosława Basaja produkcji TVP pt. „Jerzy, słowa przerwane…”. Organizatorami pokazu byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor TVP3 Bydgoszcz Michał Rybicki.
Podczas premiery wojewoda podkreślił, że to właśnie z Bydgoszczy 38 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko wyruszył w swoją ostatnią drogę.
– W podtoruńskim Górsku został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB. 30 października reżimowe media poinformowały o wydobyciu ciała kapłana z Wisły w okolicy tamy we Włocławku. Jestem dumny, że właśnie tu, w tej historycznej Sali pamiętającej czasy pierwszej Solidarności, odbywa się premiera filmu „Jerzy, słowa przerwane…” poświęconego błogosławionemu księdzu Jerzemu, kapelanowi Solidarności – mówił.
Film autorstwa Mirosława Basaja, który ma w swoim dorobku około 120 dokumentów, nie jest kolejną biografią podającą datę narodzin i śmierci bohatera. Występujące w nim osoby znały osobiście ks. Jerzego Popiełuszko i opowiadają, jaki był prywatnie, a przede wszystkim – na czym polegał fenomen kapelana „Solidarności”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Beata Adamowicz i Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy gen. Piotr Leciejewski. Obecni byli także przedstawiciele mediów, w tym prezes Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Jolanta Kuligowska-Roszak oraz dyrektor TVP Bydgoszcz Michał Rybicki.
Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Galeria










Czytaj również
- Żyjmy w zgodzie z przyrodą. IX Powiatowy Konkurs za nami
- Spotkanie Seniorów przy ognisku. Wiosenna aktywność "młodych duchem"
- Wystawa „Gmina pędzlem malowana”. Wernisarz pod okiem mistrza
- Taniec przełamuje wszelkie bariery! Integracyjny Turniej Tańca "ZAZ DANCE"
- Z działalności Grupy "Kobietą być". Warsztaty fotograficzne w muzeum
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!