Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
20 kwietnia 2022

Jak wygląda praca kwatermistrza w więzieniu?

fot. Wojciech Górski

fot. Wojciech Górski

Na czym polega codzienność funkcjonariuszy pełniących służbę w dziale kwatermistrzowskim?

Odpowiedzialne zadanie

Dział kwatermistrzowski odpowiada za utrzymanie i konserwacje obiektów na terenie zakładu karnego, zajmuję się zabezpieczeniem jednostki w poszczególne media (energia, ciepła woda), dokonuje zakupów materiałów oraz urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki, wyposaża funkcjonariuszy w umundurowanie, realizuje transporty osadzonych. W działaniach funkcjonariuszy działu pożądana jest wszechstronna wiedza w zakresie zamówień publicznych, ochrony środowiska, energetyki, prac remontowo – konserwacyjnych oraz uprawnień mieszkaniowych funkcjonariuszy.

Dział rozłożony na czynniki pierwsze

Pracownicy działu kwatermistrzowskiego wykonują w jednostce szereg wielorakich zadań, z których każde cechuje się inną specyfiką:

  • Funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni warsztatu odpowiadają za wykonanie prac remontowo - budowlanych, elektrycznych, stolarskich oraz naprawę uszkodzonego sprzętu. W ten sposób poprawiają bezpieczeństwo i komfort warunków pełnienia służby. Swoje umiejętności oraz wiedzę wykorzystują w codziennej pracy z osadzonymi, także nierzadko ucząc ich nowych umiejętności, pokazując technologię prac.
  • Służba transportowa zajmuje się przewożeniem osadzonych do innych zakładów karnych i aresztów śledczych. Transporty przez nich realizowane obejmują całą Polskę od Uherc Mineralnych, aż po Szczecin.
  • Magazynierzy zajmują się depozytami odzieżowymi skazanych, wydają środki higieny osobistej oraz środki czystości dla osadzonych między innymi: maszynki do golenia, krem do golenia, pastę do zębów, mydło, papier toaletowy. Magzyn jest też pierwszym miejscem, które odwiedza nowo przyjęty funkcjonariusz po złożeniu przysięgi, w celu pobrania umundurowania.
  • Żywnościowcy, kucharze, dietetycy, odpowiadają za przygotowaniu posiłków od jadłospisu do momentu wydania dań dla osadzonego. Funkcjonariusze nadzorują prace osadzonych przy przygotowaniu posiłków: śniadań, obiadów i kolacji. Opowiadają za przyjęcie towaru właściwej jakości, dbają o także o właściwą jakość posiłków.

Specjalne umiejętności

W dziale kwatermistrzowskim istnieje wiele możliwości rozwoju, awansu oraz doskonalenia umiejętności zawodowych. Znajdą w nim miejsce osoby o kierunkowym wykształceniu, kwalifikacjach, z zainteresowaniami majsterkowicza, czy tzw. "złote rączki", ale także osoby, które chcą uczestniczyć w tworzeniu wielu inwestycji i projektów.

Materiał: szer. Katarzyna Karasek, por. Wojciech Górski – Zakład Karny w Koronowie

Oceń artykuł: 30 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)