Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
09 listopada 2022

Jak zabezpieczyć działkę na jesień? Policjanci radzą

fot. KPP w Świeciu

fot. KPP w Świeciu

Trwa jeszcze powakacyjne sprzątanie, lecz niedługo dobytek działkowiczów i# letników pozostanie zamknięty w domkach i komórkach. To jednak okres, w którym złodzieje już rozpoczynają typowanie potencjalnych obiektów, które mogą chcieć okraść. Dlatego policjanci radzą, aby właściwie i odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie, dokładnie zamykać drzwi i okna. Mundurowi zachęcają również do znakowania rzeczy zostawionych na działce, by utrudnić kradzież złodziejom, a w razie odzyskania ich przez policję - ułatwić rozpoznanie.

Minął już sezon ożywionych, letnich odwiedzin na terenie ogródków działkowych. Kilka najbliższych dni właściciele zapewne poświęcą na ostatnie w tym roku prace porządkowe. Jednak później, jak co roku nastąpi kilkumiesięczny okres uśpienia. Niestety nie jest to „martwy” sezon dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy zwłaszcza w tym okresie wykorzystują często wielotygodniową nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie w tym czasie na terenach ogródków działkowych często dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia.

W związku z tym, po zakończeniu sezonu letniego radzą:

  • sprawdzić zabezpieczenie altanek, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne,
  • zabrać z domków wartościowe przedmioty, które nie będą używane w czasie zimy,
  • oznakować przechowywane w altankach wartościowe narzędzia, a także wykonać zdjęcia.
  • warto przechowywać dokumenty potwierdzające zakup sprzętu z numerami fabrycznymi
  • odłączyć dopływ energii elektrycznej do altanki,
  • w miarę możliwości odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome poruszające się po terenie ogrodu,
  • niezwłocznie informować policję o wszelkich symptomach zagrożeń na terenie ogródków działkowych.

Materiał: KPP w Świeciu/red.

Oceń artykuł: 53 57

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)