Dziś mamy 25 marca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:
11 lutego 2022

Odeszła Janina Pawzun. Była wieloletnią nauczycielką i społeczniczką

fot. UM w Solcu Kujawskim

fot. UM w Solcu Kujawskim

„Na odejście bliskich nie można się przygotować. Śmierć zawsze jest# nie na miejscu i zawsze nie w porę – za szybko, za rano, za nagle. Przychodzi i zostawia ból. Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienia”. Odeszła Janina Pawzun.

Pani Janina Pawzun urodziła się w Solcu Kujawskim i z miastem związała się na całe życie.

Była nauczycielką. Na początku kariery zawodowej pracowała w szkołach w Bydgoszczy, później w soleckich „Jedynce” i Liceum Ogólnokształcącym. W 1966 r. rozpoczęła pracę w nowo powstałej Szkole Podstawowej nr 4, skąd przeszła na emeryturę.
J. Pawzun pracowała z dziećmi i z młodzieżą nie tylko z racji wykonywania szkolnych obowiązków.

Angażowała się również jako wychowawca młodych solecczan po pracy w szkole. To za jej sprawą przy SM Transportowiec, powstała drużyna harcerska „Niezawodni”, którą prowadziła prawie przez dekadę. Organizowała harcerzom wolny czas. Zajęcia sportowe, kulturalne, wychowawcze. Druhna Janina wraz z „Niezawodnymi” prowadziła również wiele akcji społecznych na rzecz mieszkańców oraz młodych solecczan. Opiekowali się starszymi i schorowanymi, ale również pomagali swoim rówieśnikom. Sadzili drzewka, pielęgnowali miejską zieleń. Wszystko pod czujnym okiem swojej druhny. Harcerstwu Pani Janina poświęciła lwią część swojej aktywności i w swoim działaniu była tak skuteczna, że na wniosek podopiecznych z drużyny otrzymała Order Uśmiechu. Jako jedyna solecczanka jest w gronie laureatów tej jakże ważnej nagrody przyznawanej przez dzieci. Do harcerstwa wstąpiła mając kilkanaście lat. Jak mówiła, harcerstwo uczy samodzielności i odpowiedzialności.

Zapewne te przymioty wpłynęły na kolejną życiową decyzję J. Pawzun. Po zmianach, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 r. wyjechała do Kazachstanu aby uczyć języka polskiego. Mieszkała u polskiej rodziny, z którą się zaprzyjaźniła i potem umożliwiła jej przyjazd do Solca Kujawskiego. O swoim pobycie i pracy w Kazachstanie napisała książkę.

Po powrocie powołała do życia i przez dwadzieścia lat redagowała „Solecki Peryskop”. Na jego łamach informowała o ważnych wydarzeniach z życia miasta, jego historii i prezentowała ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności. Organizowała imprezy sportowe, jak choćby wyścigi rowerowe o puchar „Soleckiego Peryskopu”, inicjowała szereg innych działań na rzecz miasta.

I taką pozostanie w naszej pamięci.

Materiał: UM w Solcu Kujawskim 

Oceń artykuł: 56 63

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Jacek, w dniu 30-12-2023 21:34:36 napisał:

    To wszystko prawda, była wspaniałym człowiekiem.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie #poświęcone weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Przesunięcia finansowe w budżecie. Budowa nowej świetlicy w Jarużynie

Wójt Osielska uważa, że póki nie zostaną zakończone #prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku świetlicy w Jarużynie, nie można dysponować pieniędzmi zaoszczędzonymi w przetargu.

(czytaj więcej)