Dziś mamy 13 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
21 maja 2024

80. Rocznica Bitwy o Monte Cassino. Uroczystości upamiętniające

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, Wojewoda Kujawsko - Pomorski #Michał Sztybel zorganizował uroczystości upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie historyczne. Bitwa o Monte Cassino, stoczona w maju 1944 roku, była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej, w którym polscy żołnierze odegrali heroiczną rolę w przełamywaniu linii obronnych wojsk niemieckich.

Obchody upamiętniające odbyły się 20 maja w Kcyni. Wojewoda złożył wieniec na grobie uczestnika Bitwy Albina Rudasia oraz wziął udział w oficjalnych uroczystościach

W swoim wystąpieniu Wojewoda podkreśli znaczenie tego historycznego wydarzenia dla polskiej tożsamości narodowej i pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność.

Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko - pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię.

Chciałbym przypomnieć słowa Winstona Churillaa „Moi generałowie są najlepiej przygotowani do wojen, które już się odbyły”. Wiemy, że ci, którzy oddali swoją krew pod Monte Cassino odnieśli odroczony sukces, który przyszedł po ‘89 roku, ale to jemu zawdzięczamy wolną Polskę, taką jaka ona jest teraz. Wiele jest momentów w historii, w których przelana krew wzbudza dyskusje i pytania o sens. Chce powiedzieć, że każda kropla, która została przelana pod Monte Cassino taki sens miała – powiedział.

Wojewoda zaznaczył również, że uczestnictwo w takich uroczystościach jest wyrazem wdzięczności i szacunku dla wszystkich weteranów, którzy poświęcili swoje życie dla przyszłych pokoleń.

Burmistrz miasta Kcyni, Pan Mateusz Stachowiak przywitał gości słowami, że:

"Kcynia nie zapomina. Kcynia pielęgnuje pamięć o przeszłości. To nasz obywatelski obowiązek. Gmina pamięta o bohaterskich uczestnikach wszystkich ważnych historycznie wydarzeń. Dziś akcentujemy udział mieszkańców naszej gminy w Bitwie o Monte Cassino. To Albinowi Rudasiowi i Wojciechowi Spławskiemu dedykujemy dzisiejszą uroczystość. Być może są inni bohaterowie, o których jeszcze się dowiemy. Cześć i chwała bohaterom" – dodał.

Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, składając wyrazy wdzięczności weteranom i ich rodzinom, dodał, że:

"Wydarzenie ma dla wszystkich wyjątkowe znaczenie. Jest to jeden z najważniejszych symboli heroizmu żołnierza polskiego. Było to nie tylko militarne zwycięstwo, po którym w naszych sercach pozostanie pamięć żywa.

Nie zapominajmy o przeszłości, która kształtowała tożsamość i świadomość o przeszłości. Chcemy by pamięć o ich czynach była przekazem dla kolejnych pokoleń. Nasze województwo nosi teraz te same ważne wartości: wolność, solidarność i patriotyzm" – powiedział.

Ewa Winiarz, wnuczka Wojciech Spławskiego, w imieniu swoim i rodziny podziękowała za zorganizowane uroczystości. Zwróciła się w swoich słowach do młodzieży, by niosła pamięć o historii dalej.

W części oficjalnej uroczystości odbył się także wykład dra. Sławomira Łanieckiego pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino”, a także ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Czerwone Maki Spod Monte Cassino”, któremu patronował Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Wojewoda osobiście wręczył nagrody laureatom.

W uroczystości wzięli udział także posłowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Bitwa pod Monte Cassino, w której brał udział 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa, jest jednym z najbardziej chwalebnych momentów w historii polskiego oręża i miało ogromne znaczenie strategiczne dla przebiegu wojny. Dziś, 80 lat po tych wydarzeniach, pamięć o bohaterach Monte Cassino jest nadal żywa i stanowi ważny element edukacji historycznej oraz patriotycznej młodych pokoleń.

W Bitwie o Monte Cassino i w ramach 2 Korpusu Polskiego walczyła grupa żołnierzy, która pochodziła z dawnego, przedwojennego województwa pomorskiego. Po wojnie w województwie toruńskim i bydgoskim osiedliła się grupa weteranów 2 Korpusu Polskiego – żołnierze, którzy po wojnie powrócili do Polski i tutaj znaleźli swój nowy dom. Jednym z nich był Albin Rudaś, syn tej ziemi, którego pamięć uczczono na cmentarzu w Kcyni, a którego wspomnienie poprowadziła rodzina podczas uroczystości.

W 1970 r. na Monte Cassino pochowano zmarłego w Londynie gen. Andersa. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie", słowa te podczas uroczystości przekazała również zebranym rodzina bohaterów.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 14 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)