Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:
05 czerwca 2024

Obowiązek wprowadzenia standardów. Ochrona małoletnich

fot.  Powiat Bydgoski

fot. Powiat Bydgoski

Przypominamy o obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do #15 sierpnia br.!

15 lutego 2024 r. weszły w życie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. W tytule ustawy pojawia się dodatkowo "ochrona małoletnich" (brzmi on teraz: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich).

Wypracowanie nowych przepisów było reakcją na śmierć małego Kamilka z Częstochowy, który wychowywany był w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie ojczym przez lata za przyzwoleniem swojej partnerki katował fizycznie małoletniego.

Wprowadzenie standardów dotyczy różnych obszarów aktywności i usług. Obowiązek obejmuje także podmioty sportowe, kulturowe niezależnie od formy prawnej (stowarzyszenia, fundacje, UKS-y, spółki, jednoosobowa działalność gospodarcza).

Dotyczy nie tylko klubów sportowych startujących w rozgrywkach, ale także podmiotów prowadzących działalność dla dzieci, w tym nauki pływania, zajęcia gimnastyki, zajęcia ogólnorozwojowe, animatorzy itd.

Standardy muszą zawierać szereg regulacji, dostosowanych do specyfiki działania podmiotu oraz skali jego działalności. To nie tylko opracowanie dokumentu, ale także jego wdrożenie, szkolenie personelu, szkolenie dla dzieci i ich rodziców czy opiekunów. Ważny jest także dalszy etap, w tym ich ewaluacja, prowadzenie dokumentacji, wyznaczenie w podmiocie osób odpowiedzialnych.

Więcej informacji:

- https://publicystyka.ngo.pl/zostaly-4-miesiace-pamietaj-o...

- https://standardy.fdds.pl/standardy

- https://owes.instytutsprawobywatelskich.pl/.../standardy.../

Materiał: Powiat Bydgoski

Oceń artykuł: 91 89

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)