Dziś mamy 14 września 2024, sobota, imieniny obchodzą:
29 lipca 2024

"Słowianie - ludzie słowa". Podróż w głąb historii i kultury

fot. Bogdan Łabęcki/Koronowo

fot. Bogdan Łabęcki/Koronowo

Zapraszamy na prelekcję prowadzoną przez Tomasza J. Kosińskiego – autora# i badacza słowiańskiego dziedzictwa. Wykład pt. "Słowianie - ludzie słowa" to fascynująca podróż w głąb historii i kultury naszych przodków. Dowiedz się więcej o pochodzeniu i znaczeniu nazw "Słowianie" oraz "Polacy".

Dziedziniec Punktu Informacji Turystycznej przy Rynku Miejskim, Plac Zwycięstwa 22 w Koronowie.

Wstęp wolny! Wtorek, 30 lipca, godzina 19:30.

Podczas spotkania:

- Poznasz kim byli nasi przodkowie i jakie jest ich dziedzictwo.
- Zrozumiesz różnice między terminami "Słowianie" i "Sławianie".
- Usłyszysz o innych nazwach, jakimi określano naszych przodków.
- Rozwiejemy mity związane z etnonimem "Słowianie" i wyjaśnimy, dlaczego nie powinien być on kojarzony z terminem "niewolnik".

Autor wytłumaczy, kim byli nasi przodkowie, omówi pokrótce ich dzieje i dziedzictwo, a także wyjaśni, czy należy używać zwrotu Słowianie czy Sławianie.

Przykładowe podobne spotkanie w linku poniżej, więc mowa o sprawach niesamowitych. Czy wiedzieliście, że to my dawaliśmy nazwy Grekom, Rzymianom czy Anglikom?

Słowianie byli ludźmi wolnymi, równymi wobec siebie i innych, żyjącymi w zgodzie z Naturą".

Tomasz Józef Kosiński (ur. 04.08.1970 w Kielcach). Politolog, pasjonat antropologii kultury i etnogenetyki. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społecznik, organizator imprez kulturalnych i projektów edukacyjnych, popularyzator wiedzy, trener szkoleń, regionalista, przedsiębiorca, redaktor, wydawca, publicysta. Znany badacz Słowiańszczyzny i autor książek popularnonaukowych.

Publikacje:

- Rodowód Słowian (13.09.2017)
- Słowiańskie skarby. Tajemnice zabytków runicznych z Retry (19.04.2018)
- Runy słowiańskie (11.04.2019)
- Bogowie Słowian. Bóstwa, biesy i junacy (28.11.2019)
- Wiara Słowian (12.08.2020)
- Życie erotyczne Słowian (24.03.2021)
- Fenomen Wielkiej Lechii (11.08.2021)
- Bohaterowie dawnych Słowian (23.03.2022)
- Słowiańskie tajemnice (22.03.2023)

Obecnie mieszka na Filipinach. Zna kilka języków obcych w których publikuje opracowania naukowe w uznanych czasopismach historycznych, odwiedził ponad 120 krajów.

Autor nie posiada własnych książek, więc jeśli ktoś chciałby uzyskać autograf, to proszę książki zakupić w księgarni, kilka tytułów powinno być dostępnych.

Materiał: Bogdan Łabęcki/Koronowo

 

Oceń artykuł: 20 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy szybka reakcja #otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)